Pianobeton czy styrobeton. Co wybrać?

Przy wyborze materiału na podbudowę posadzki powinno się kierować warunkami i wymaganiami. Zarówno styrobeton, jak i pianobeton to mieszanki betonowe, zawierające w składzie wodę, cement i pianę techniczną. Do styrobetonu dodatkowo dodaje się granulat styropianowy, a do pianobetonu kruszywo żwirowe. Jeśli chodzi o pianobeton, opinie a jego temat są podzielone. Na plus przemawia lepsza wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Styrobeton posiada za to opinię materiału o bardzo dobrej izolacji termicznej. Co w takim razie wybrać, styrobeton czy pianobeton?

Pianobeton

Beton piankowy zazwyczaj składa się z zawiesiny cementu lub popiołu lotnego oraz piasku i wody, chociaż czasem produkuje się czysty cement ze środkiem spieniającym do bardzo lekkich mieszanek. Zawiesina jest dalej mieszana z syntetyczną pianką napowietrzoną w betoniarni. Piankę tworzy się za pomocą środka spieniającego, zmieszanego z wodą i powietrzem z generatora. Zastosowany środek spieniający musi być w stanie wytwarzać pęcherzyki powietrza o dużej stabilności, odporne na fizyczne i chemiczne procesy mieszania, osadzania i utwardzania. Mieszankę pianobetonową można wlewać lub pompować do form, lub bezpośrednio do elementów konstrukcyjnych. Materiał umożliwia swobodny przepływ substancji dzięki właściwościom tiksotropowym bąbelków pianki, co pomaga w łatwym wlaniu jej do wybranej formy. Lepki materiał wymaga do zestalenia około 24h (lub zaledwie dwóch godzin w przypadku utwardzania parą w temperaturze do 70 ° C w celu przyspieszenia procesu) w zależności od zmiennych, w tym temperatury otoczenia i wilgotności. Po zestaleniu uformowany produkt można wyjąć z formy. Nowym zastosowaniem w produkcji pianobetonu jest formowanie dużych kawałków betonu na bloki o różnych rozmiarach za pomocą maszyny do cięcia przy użyciu specjalnych stalowych drutów. Cięcie ma miejsce, gdy beton jest jeszcze miękki. Pianobeton to wytrzymałość na ściskanie i łatwość użytkowania.

Styrobeton

W styrebetonie twarde żwirowe kruszywo zostało zamienione na granulat styropianowy, co w efekcie zaowocowało zmniejszeniem gęstości masy i lepszą ochroną izolacyjną i akustyczną. Dodatkowo stosowanie styrobetonu skraca czas pracy, ograniczając jednocześnie jej koszt, ze względu na łatwość wykonania i niebrudzenia otoczenia.

Dzięki niskiej gęstości materiał jest bardzo elastyczny, przy czy wiąże się on bardzo szybko. To dodatkowy atut, odnośnie czasu poświęconego na wykonanie izolacji, gdyż kolejne prace można wykonywać nawet po 24 godzinach. Styrobeton wykorzystywany jest również przy izolacji skośnych powierzchni.

Styrobeton czy pianobeton?

Pianobeton, czy styrobeton są materiałami podobnymi, z różnicą pomiędzy wytrzymałością mechaniczną pierwszej a niską gęstością drugiej. Wybór zależny jest od konkretnej sytuacji, powierzchni, narażenia na warunki atmosferyczne i mechaniczne. Pianobeton posiada już dobrze wyrobioną opinię wśród fachowców za równomierne rozkładanie obciążenia, dzięki czemu nie powstają naprężenia w gruncie. Styrobeton uzyskał natomiast pozytywne opinie za niesamowitą lekkość i prostotę wyrobu, przy utrzymaniu akceptowalnej wytrzymałości mechanicznej. Chwalony jest za niesamowitą łatwość wypełniania konstrukcji stropów, ocieplania dachów płaskich, balkonów, tarasów czy basenów.

Wybór między mieszankami betonu zależny jest od sytuacji i wymagań podłoża. W miejscach wymagających jak najlżejszej izolacji cieplnej lepsze zastosowanie znajdzie styrobeton. W przypadku, kiedy gęstość masy nie jest czynnikiem kluczowym, a wytrzymałość mechaniczna podłoża może być w przyszłości narażana, korzystniej zastosować pianobeton.